נזכור - את כל מי שנתנו והקריבו 325


"הַנָּסִיךְ הַקָּטָן מִפְּלֻגָּה ב'לֹא יִרְאֶה עוֹד כִּבְשָׂה שֶׁאוֹכֶלֶת פֶּרַח וְכָל שׁוֹשָׁנָיו הֵן קוֹצִים כָּעֵתוְלִבּוֹ הַקָּטָן קָפָא כַּקֶּרַח...
...וְאָז תַּעֲשׂוּ עִמִּי חֶסֶד קָטָןכִּתְבוּ נָא מַהֵר לְכָל אִמּוֹתֵינוּשֶׁיִּרְוַח לָהֶן קְצָת וְיָפוּג צַעֲרָןהַנָּסִיךְ הַקָּטָן חָזַר אֵלֵינוּ".
כתב יהונתן גפן ז"ל על חברו בצנחנים, שנפל מאש כוחותינו באימון.--------------שישי לנפש שנת שביעית, טור 325, לאנשים יקרים לי.
בבקשה שתפו את הטור הזה ככל האפשר!

הטור מוקדש לקראת ערב יום הזיכרון.מי מכם שמעורב בטקסים, מוזמן להוסיף את קריאת ה"נזכור" (שבסיפור 3) לטקס.

סיפור 1️⃣: השנה 1978, כיתה ח', בית ספר ברנדייס בהרצליה, יום הזיכרון.אני מגיע עם חולצה לבנה, מקבל מדבקת יזכור עם פרח אדום - דם המכבים.
אני עומד בטקס, מקשיב ל"יזכור".הייתי בטוח שכל מי שנפל היה גיבור וכולם נפלו במערכות הכבדות למען הקמת המדינה.גם אני רציתי להיות גיבור, והדמות הבולטת ששימשה לי השראה היה איתן נאוה ז"ל, הגיבור שנפל על גבעת התחמושת.
התבגרתי, הגעתי לצבא, התנדבתי ל-669 והתחלתי להבין שהסיפור אחר! לגמרי אחר!התחלתי לחקור את הנושא לעומק ולא רק בחיל האוויר. הבנתי שרבים מהנופלים ומהפצועים לא נפלו בקרב הכרחי על הצלת המולדת, הם נפגעו מתאונות ומסיבות אחרות.
הבנתי שרבים נושאים איתם צלקות פיזיות או נפשיות.מי שמכיר את סיפורם האישי של שני בני נהלל הנפלאים, מאיר שלו ז"ל ויהונתן גפן ז"ל שהלכו לעולמם תוך שבוע, יודע עד כמה הנושא כואב.
מאיר שלו ז"ל ששירת כלוחם בסיירת גולני, נפגע מארבעה כדורים בנובמבר 1967 מאש כוחותינו.
יהונתן גפן ז"ל היה לוחם וקצין בצנחנים, ובסיום קורס הקצינים עבר לחטיבת גולני.הוא לחם בה במלחמת ששת הימים בקרב הנורא על תל פאחר. גפן סבל מהלם קרב כתוצאה מהקרב הזה.
מאיר שלו ויהונתן גפן הם שניים מתוך אלפים רבים שנפגעו פיזית או נפשית.

סיפור 2️⃣: נזכור.ב-1920 כתב ברל כצנלסון את הטקסט "יזכור", לכבוד שמונת חללי תל חי.הטקסט הותאם והפך לטקסט שמייצג את כל הנופלים.
כל מי שמכיר את הצבא יודע שהסיפור אחר ורבים נפלו בתאונות ובאסונות מיותרים.לכן החלטתי לפני שנים לכתוב טקסט ערכי שילווה את ה"יזכור" ויתן מענה רחב ומקיף לרוב הנופלים ולמשפחות השכולות.
ה"נזכור" זכה לחיבוק חם ממשפחות שכולות רבות, הוא מוקרא במוסדות חינוך רבים, במועצות מקומיות וביחידות בצבא ואני מזמין אתכם להפיץ אותו.

בוידיאו המצורף מוקרא ה"נזכור" בחטיבת הקומנדו של צה"ל:


https://youtu.be/2l58fAlrp6k


-----נזכור - טקסט לקריאה בטקסי יום הזיכרון:
🇮🇱🇮🇱🇮🇱 נזכור כתב: יובל עילם.
"נזכור את כל מי שאיננו איתנו עוד.נזכור את מי שנפל בעת קרב או בלחימה, נזכור את מי שנהרג בתאונה, נזכור את מי שאיבד חייו כאזרח בפיגוע או באסון.את מי שאיבד חייו כתוצאה מתאונת נשק או מירי מוטעה של חברו.
נזכור את מי שאיבד את חייו משום שלא היו לו הכוחות להתמודד עם כובד הזיכרונות, או עם עול הלחצים והדרישות, את מי שנפגע בגופו ונשאר בחיים, ואת מי שנפשו נשארה מצולקת ופגועה.
נזכור ונכבד את מי שנשאר עם הזיכרונות – ההורים, האחים והאחיות, הסבים והסבתות, בני ובנות הזוג, הדודים והדודות וכל בני המשפחה, נקשיב להם ולא נשפוט.נחבק אותם וננסה לעזור להם להמשיך לחיות, למרות הצל הכבד והבלתי נסבל, הקושי העצום והמשא המכופף עד שבירה.
נזכור ונכבד את החברים ואת כל מי שליווה בשעה זו או אחרת, ואשר איבדו אדם קרוב ויקר.ננצור את המשמעות שנשארה ממותם – לחיות!נחייה את חיינו מתוך משמעות אמיתית, כבוד לחיים ושמירה עליהם.
נפתח, נתחדש ונשתנה, ננסה לראות דברים לא רק דרך מבטינו, לקבל את השונה ולחיות את חיינו מתוך הגשמה, תרומה ואהבה.נגלה מעורבות, אכפתיות ונפעל למען הגשמת הערכים שלנו.
נזכור את אלה שאינם עוד ונעריך את אפשרותנו ואת זכותנו לעשות את שהם לא עשו, לא הספיקו – לחיות חיים מלאים!"
🇮🇱🇮🇱 נזכור 🇮🇱🇮🇱
מוזמנים לשתף

שבת שלום 🌺🌸🌷יובל עילם
עורך הטור: אופיר בראף.

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.