“שישי לנפש” אלה דברים שיובל עילם כותב ומעלה לאוויר ביום שישי בשעה 16:00 במטרה לתת לידע ולהעלות מודעות וכלים פרקטיים שמשמעותיים לרובנו ביומיום. הבלוג זכה לתגובות רבות וחמות מאוד מאנשים מגיל צעיר מאוד ועד מבוגרים מאוד.

כדורגל משחקים 60 דקות. שבוע 299

הדקה ה-90.אחד הביטויים המסמלים סיום של משהו הוא מעולם הכדורגל שבו לכאורה משחקים 90 דקות. למה לכאורה? משום שכיום לכל מחצית יש תוספת זמן מסיבות שונות: פציעות, הרחקות וכדומה ולכן תכלס כל משחק אורך בממוצע 96 דקות. האומנם? לפני 28 שנים שימשתי כשנה כמאמן הכושר של קבוצת הפועל תל אביב. עניין אותי לבדוק כמה זמן נטו משוחק המשחק ולכן עשיתי בדיקה ומדדתי 55 דקות! כן, מתוך 90 דקות, תכלס המשחק משוחק רק למשך 55 דקות. הנושא נבדק ביסודיות ב-36 ליגות והתברר שזמן המשחק הממוצע הוא אכן באזור 60 דקות. כדורגל הוא ענף הכדור היחיד שבו השעון לא נעצר אלא "רץ". השאלה למה לא משנים וקובעים שמעתה המשחק ישוחק 60 דקות נטו? כך יופסקו בזבוזי זמן וחוסר הוגנות של שחקנים ש"נפצעים" ובעצם מתחזים, ויוכנס סדר למשחק הכי פופולארי בעולם.

קרא עוד
אהבת החוכמה - שבוע 291

לי איקוקה, המנכ”ל המיתולוגי של קרייזלר, אמר פעם: “בעולם אידיאלי הטובים ביותר יעסקו בחינוך והשאר יידרשו להסתפק בפחות”. בעבר כשהעסקתי מחנכים השתדלתי לבחור את הטובים. לפני ארבע שנים חזרתי להדריך לבדי ובהנאה רבה, אך לפני שנים ראיינתי בחור מרשים מאוד שפנה אליי. בכדי להכירו שאלתי אותו מה הם תחביביו. הוא ענה שעיקרם קריאת ספרים ובפרט פילוסופיה, וציין את הספר המפורסם של עמנואל קאנט “ביקורת התבונה הטהורה”. מכיוון שגדלתי בבית עמוס ספרי פילוסופיה (לאמי דוקטורט בנושא), ידעתי שהספר הזה אינו משהו הנקרא לאחר יד, ושאלתי אותו:

קרא עוד
משל הטחינה - שבוע 290

לפעמים בצחוק הם קוראים לי אלוף, אני מתקן שאני סמל ראשון אבל בתור סמל ראשון, או ליתר דיוק מחנך, השאיפה שלי היא להיות הכי טוב שאני יכול, זה הכל. אני מקפיד ואומר לחניכים שסיירות זה יופי, אבל האתגר האמיתי שלכם ושל כולנו בחיים הוא להיות במקום המתאים לנו ורק לנו! לא מעניין אותי שילדיי המקסימים יביאו תעודות הצטיינות מבית ספר, אלא שיהיו בני אדם מצוינים בערכים שלהם. השבוע קנינו משהו בקיוסק והם לא הקפידו לומר תודה, ועל זה אני לא עובר לסדר היום! “תודה, בבקשה, סליחה” – ייהרג ובל יעבור. אז הנה מתחילה לה שנת הלימודים ה-37 שלי וללא אף שנת שבתון. אני מחכה בשמחה ובחדווה לפגוש יהלומים חדשים שיגיעו להרצליה מכל הארץ ויספגו ערכים וכלים שיילכו איתם לחיים. מרגש!

קרא עוד
פיתוח תחושת מסוגלות לילדים - שבוע 289

יונתן פנה אליי בשאלה: “איך אני מפתח תחושת מסוגלות בבני בן ה-8?”. אז יונתן, אני יכול רק לומר לך מה אני עושה. אבל קודם כל, נגדיר מה הן מטרות החינוך. אני מתכוון גם למערכת החינוך הרגילה וגם למערכת החינוך הביתי. כן זו מערכת בפני עצמה. בתואר הראשון שלי בחינוך עשיתי עבודה על הנושא. מדובר שם על חינוך לאהבת אדם, לימוד הכרזת העצמאות, תולדות המדינה והקניית ידע. סעיף 5 מדבר על “פיתוח אישיות הילד, יצירתיותם וכישרונותיהם השונים, למיצוי מלוא יכולתם כבני אדם החיים חיים של איכות ושל משמעות”. אתם הבנתם את זה? אתם חוויתם את זה כילדים?

קרא עוד