“שישי לנפש” אלה דברים שיובל עילם כותב ומעלה לאוויר ביום שישי בשעה 16:00 במטרה לתת לידע ולהעלות מודעות וכלים פרקטיים שמשמעותיים לרובנו ביומיום. הבלוג זכה לתגובות רבות וחמות מאוד מאנשים מגיל צעיר מאוד ועד מבוגרים מאוד.

הצלחה בחיים דרך בריאות, ספורט ומראה חיצוני – שבוע 25

עד המאה ה-21 שומן נתפס כחלק מהמראה של איש עסקים מצליח. אם הוא שמן סימן שיש לו הרבה אוכל, הוא אינו חייב בעבודה פיזית ולכן סמל להצלחה! בעידן הנוכחי גילו מחקרים רבים את הקשר החיובי בין פעילות גופנית ובריאות אך מעבר לכך אם אדם נראה ספורטיבי הוא משדר חיוניות והצלחה! בשנים האחרונות היו לי אחלה סיפורים מדוע עליתי במשקל (סיפורים יפים, תאמינו לי) ב-1.3.17 עליתי על “מודד התוצאות” והתוצאה: 94 ק”ג! עשרה ק”ג מעל למשקל בו אני נראה ומרגיש מצויין!!! אף אחד ואחת לא אמרו לי מילה…במקום דרמה בניתי תוכנית עד ל-25.6 (יום ההולדת) כשהמטרה: 87 ק”ג. הגעתי אליה בתחילת יוני ולכן עידכנתי את המטרה ל-84 ק”ג. ביום חמישי הקרוב אני מזמין אותך להרצאה שלי בהרצליה: “50 גוונים של בריאות” שבה אסביר את השיטה שבה הורדתי במשקל, אך אני רוצה לגלות לך סוד…ההרצאה היא בעצם על איך להצליח בחיים! אז מה הסיבות להצלחה שלי ועל מה אדבר?

קרא עוד
על מנהיגות מסוג אחר! – שבוע 24 (חג בסטיליה שמח לצרפתים…:)

הוא הגדיל את שטחה של ארצו מבלי שאף חייל יאבד טיפת דם, שיפר דראמטית את מצבה הכלכלי, היה דמות נערצת למרות ש”לא עבר מסך” גבירותיי ורבותי, קבלו את לואי 11 מלך צרפת בין 1463-1483 ובכינויו: “מלך עכביש”. הקרדיט לפרופ’ מיכאל הר-סגור ז”ל הנפלא ואלכס אנסקי יבדל”א שבתוכנית שעה היסטורית בגלי צה”ל לפני כ-30 שנה הכירו לנו את הדמות המדהימה! אבל בשנים האחרונות אני מתרשם שיש בקרבנו גם דמות כזו! כן, דמות חכמה עם אותן תכונות של לואי 11, שמו: גדי איזנקוט והוא הרמטכ”ל שלנו. סיפור ראשון – 2014 ביבי וברק פונים לאיזנקוט ומציעים לו את הרמטכלות לאחר שהוברר להם שגלנט לא יוכל להתמנות. כל קצין ובעיקר בכיר חולם להגיע לטופ! כל חייל יודע שאם נותנים לך משהו אתה לא דוחה! לא בטוח שתהיה הזדמנות נוספת.

קרא עוד
“When you have to shoot – shoot! don’t talk” – שבוע 23

שנת 1998. שיחת פרלמנט בהרצליה עם חברים, מקטרים על מצב העיר. אלה רגעים שבהם אני לא אוהב את עצמי. מקשקש ולא עושה כלום. הלכתי הביתה וחשבתי מי יכול לשנות את המצב? בחרתי ביעל גרמן אותה הכרתי מזה עשר שנים. קבעתי פגישה עם יעל בבית קפה ו”זרקתי לה את הפצצה בפנים”: “הגיע הזמן”, אמרתי לה. “זמן למה” היא שאלה? “זמן שתרוצי לראשות העיר!” עניתי. עד אז לא נבחרה אף אישה לראשות עיר בישראל, אז מה? היא תהיה הראשונה! כך הכל החל. עשרה חודשים לאחר מכן יעל הדהימה את הרצליה והמדינה ונבחרה. העיר עברה מהפיכה והתושבים הביעו ביעל אמון והיא נבחרה שלוש פעמים! בין פעולותיה הקמת פארק הרצליה הנפלא בו אני מתאמן מדי יום…:)

קרא עוד
עשרת המכות…לא רק המצרים חטפו – שבוע 22

בהתחלה כתבתי שלושה סיפורים שהיו לי קשים מאוד, אבל באמת! אבל אז החלטתי שאיני רוצה “להחיות” אותם ולתת להם שוב כוח והשפעה! למי מאיתנו אין סיפורים כאלה? העניין הוא שהיינו צריכים לעבור שיעורים בבית ספר שבו ילמדו אותנו שבגידות, עקיצות, אכזבות, נטישות, כישלונות, הדחות הן פשוט חלק בלתי נפרד מהחיים ובעיקר של מי שרוצה להצליח! העניין הוא להבין שאנחנו יכולים לבחור האם לתת לסיפורים האלה לפגוע בנו זמנית או קבוע! זמנית זה טבעי וגם חשוב לצורך ההכרה, ההבנה והצורך להפיק לקחים. קבוע – זה כבר טעות קשה! אם אנחנו מאמינים במשפט הנפלא שמפרסמת אלפא רומיאו: “זה שאתה נושם לא אומר שאתה חי” – זה גם אומר שלצד השיאים והריגושים יהיו גם כאב ואובדן נשימה בשל “מכות ונפילות” וזה מאוד לא קל!

קרא עוד
על fake news ואמת בין אדם לבין חברו – שבוע 21

לפני שבועיים פגשתי בוגר שלי, בן 40. שמתי לב שהוא עלה במשקל כמה ק”ג טובים. התלבטתי ולבסוף אמרתי לו: “אחי, אני אוהב אותך ואיכפת לי ממך. אפשר להגיד לך משהו? הוא אמר: “בטח”. ואז אמרתי לו שנראה לי שהוא עלה במשקל ואולי כדאי שהוא יעשה משהו בעניין. הוא הודה בכך ולי. בנוסף החלטתי לפתוח עבורו ועבור בוגרים ומבוגרים מסגרת אימון החל מיום שלישי 27.6! אגב, אף אחד לא הסב את תשומת ליבי שהתעודות הרבות שלי לא מתאמנות וניזונות במקומי, אבל המראה דיברה…ולכן ארבעה חודשים עמלתי על מתנה לעצמי ליום הולדת (מחרתיים 🙂 והורדתי 10 ק”ג! תענוג 💪 אז למה כתבתי בהתחלה fake news? משום שמידע מזוייף מבחינתי הוא גם בעידן הפוליטיקלי קורקט כשאנחנו מפחדים לומר האמת ולעיתים “מחרטטים” אחד את השני: “את נראית נהדר”, “אתה נראה נהדר”, “היה עשר” (כשבעצם היה על הפנים…) ועוד ועוד!

קרא עוד
על אגו, בטיחות ובריאות – שבוע 20

אני במסלול ולקראת השלב המרתק ב-669: הקורסים! הנה מגיע קורס צלילה, לכאורה צ’ופר אדיר אך לא לגביי…מאז מבדקי המים בגיבוש היה לי חשש מהרגע הזה. הקורס התקיים בעתלית עם לוחמי שייטת 13 והיה מאוד אינטנסיבי מבחינתי. כגברבר צעיר במסלול ביחידה מיוחדת אתה בדילמה קשה. מצד אחד חוסר בטחון במים שיכול לעלות בסיכון בטיחותי, מצד שני, המטרה האדירה – להצליח במסלול! אגו מול דילמת בטיחות שעלולה לפגוע בבריאות. עם קושי רב התגברתי על האגו והחלטתי לעצור את ההשתתפות שלי בקורס שהוא תנאי להכשרה ב-669.מפקד הצוות שלי עוד ניסה לפרוט על הגבריות והאגו שלי כשהסב את תשומת ליבי לכך שבנות משתתפות בקורס… אך לשווא. מבחינתי בטיחות מעל לאגו! נשלחתי חזרה ליחידה בתל נוף ושם חיכיתי להחלטה: האם אקבל צ’אנס נוסף או שאסיים את דרכי? לשימחתי החליטו לתת לי ניסיון נוסף בו עמדתי בהצלחה מספר חודשים לאחר מכן חשוב לזכור שהייתי מוכן לשלב מחיר כואב וקשה בכדי לעמוד בנורמות הבטיחות שאני מאמין בהן. אז גם הרגשתי בושה על כביכול הפדיחה שלי.

קרא עוד
הר תבור – על אהבה, בריאות ומצויינות – שבוע 19

זה היה באחד הטיולים שליויתי כחובש אחרי השיחרור. טיפסנו על הר תבור המיוחד כל כך ואת המנוחה ניצלה המדריכה בכדי לפתוח את הספר “בית אבי” מאת יגאל אלון (הוצאת הקיבוץ המאוחד) היא בחרה לצטט את אלון שכתב על הר תבור: * “אולי יש יפים ממנו, אך אין יפים כמוהו”* בעבודתי יצא לי להכיר אלפי חניכים והורים ותהיתי לא פעם איך היינו נראים ומתקשרים לו רק היינו רואים את היופי האמיתי שבנו ובילדים שלנו ואוהבים את עצמנו ואותם כפי שהם? איך היו נראות מערכות היחסים בין אדם לבין חברו לו רק היינו מאמצים את המשפט הנפלא של יגאל אלון.

קרא עוד
מצויינות, שילוב של ניגודים ונתינה. מסיירת מטכ”ל ואלינו – שבוע 18

אימון חורפי עם הצוות של ניר על חוף הים. קרררר אנחנו בדיוק באימון על המתחים ומבצעים תחרות מקסימום עליות מתח בין שתי קבוצות. החל לרדת גשם ואז התגלה לעיני מחזה שהיה לי קשה לעכל: ניר וכל הלוחמים, למעט אלה שביצעו את התרגילים על המתח, מיהרו למצוא מחסה תחת סככה שהיתה קרוב למתח. אני נשארתי בגשם עם פה פעור ועם אלה שעשו את העבודה וחייכתי לעצמי. “מה קורה פה?” מכשיר המתח לא נשאר יתום לשניה אחת! ברגע שלוחם אחד סיים חברו כבר החל לבצע את העליות אחריו. מי שלא צריך להיות בגשם ולהרטב – למה שיהיה שם?

קרא עוד
“דע את עצמך” – מסוקרטס לאריק איינשטיין ואלייך – שבוע 17

אריק איינשטיין ז”ל הפסיק להופיע שלושים שנה לפני מותו משום שזה לא התאים לו. שוב ושוב בראיונות ניסו להחזיר אותו לבימה ובראיון ליואב קוטנר ש”הציק” לו בעניין הוא אמר לקוטנר: “תופיע אתה!” בדילמות שלנו לגבי בחירות בחיים: לימודים, עיסוק, זוגיות והקמת משפחה, למעשה בכל תחום – אנחנו שואלים בדרך כלל שאלות כמו: במה אני טוב? איפה יש ביקוש? “איפה כדאי”? האם זה יעשה רושם על אחרים? בספרה החדש והמרתק GRIT המחברת אנג’לה דאקוורת מדגישה (על סמך מחקרים) שהדרך להצלחה טמונה בחיבור שבין: להט+התמדה+נחישות. מה מדליק אותנו לעשות? שם נוכל באמת להגשים את עצמנו ולהצליח וזו לדעתי אחת המטרות של חינוך טוב – לגרום לנו לחשוב, להביט במראה ואז לצאת לדרך עם כלים מתאימים כמו נחישות והתמדה.

קרא עוד
“כי אבא שלי הוא הכי בעולם…” – על אומץ, שלוה ותבונה! – שבוע 16

האב חייך לעצמו, גזר את התמונה לחלקים קטנים רבים, עירבב ואז ביקש מבנו להרכיב מחדש את הפזל ולהדביק. “כעת יהיה לי שקט לחצי שעה” כך חשב… הילד קיבל את המשימה ואחרי חמש דקות החזיר לאביו המופתע כשהמפה שלמה. איך עשית את זה? אמר האב? פשוט מאוד ענה הילד היצירתי! בצד השני היתה תמונה של איש. הרכבתי את התמונה של האיש! תיקנתי את האיש וכך תיקנתי את העולם!… 100% מההורים רוצים בטובת ילדיהם! אך אף אחד מאיתנו וגם ההורים שלנו לא למד בשום בית ספר איך לעשות את זה מושלם ומכאן הדרך לטעויות קצרה. אפשר לנסות (לשווא) לתקן את ההורים שלנו או.. לעבוד ולתקן את זוית הראיה שלנו! לגלות גמישות ופתיחות וחוכמה!

קרא עוד
משמעון פרס לסטיבן ג’פסון ואלינו – שבוע 15

בעולם שבו הכל משתנה מדי יום, שגם אנשים מבוגרים מגיעים להישגים מדהימים ובגיל מתקדם מדהים אותי לשמוע צעירים שחושבים לא נכון! מה אנחנו אומרים ומספרים לעצמנו? האם מילים ומשפטים מדליקים או ציניים? הבחירה הזו היא נבואה שמגשימה את עצמה! ואם אני לא בכושר ועם קג מיותרים אין צורך לקשקש: “אני נראה נפלא וכו'” אפשר להכיר בזה להיות מחוייב ולומר: “מהיום אני לוקח את עצמי בידיים, אבל ברצינות, מציב מטרה מדליקה והולך להראות נפלא!” 💪 תודה רבה לנמרוד גטניו המקסים על הסיוע!

קרא עוד
להוריד במשקל, גב תפוס, גלגלון והצלחה! -שבוע 14

התפקיד שלנו לגבי עצמנו ולגבי ילדינו הוא בעיקר להריח הזדמנויות כאלה בכדי לתת להם רוח גבית עם חיזוקים ולעוף! הצבת מטרות מדליקות ומאתגרות נועדה בעיקר במקומות שמדליקים אותנו! לדוגמא: “כל הכבוד לך”, “איזה יופי” 👏👏👏 “בואי תנסי כעת לעשות שני גלגלונים ברציפות?” בין אם זה מדע, צורפות, טכנאות רכב, רפואה, פסיכולוגיה, כדורגל – הדרך שלנו לקום בבוקר ולמצות את עצמנו מתחילה בחיפוש אותו דבר שמדליק אותנו! אותנו! לא את ההורים שלנו! שימו לב לדוגמא שלי בוידיאו המצורף למטה (בזמן 20:20 אני מדגים את הנושא בדרך מיוחדת). אגב, כשאספתי את יואב שלי מהגן הוא רץ בהתלהבות לטפס על הסולם האנכי (בתמונה), למרות שהיינו בדרך למקום אחר, זרמתי איתו וכשהוא איתגר את עצמו לטפס לשלב הרביעי, שיבחתי אותו, חיכיתי קצת ואז אמרתי לו: אולי תנסה גם לחמישי?…

קרא עוד